Hrvatsko društvo sudskih vještaka
i procjenitelja
Frane Petrića 5, 10000 Zagreb
Tel: 01 481 1797, Fax: 01 481 3180
Mob: 098 446 223
E-mail:
Frane Petrića 5, 10000 Zagreb
Tel: 01 481 1797, Fax: 01 481 3180
Mob: 098 446 223
E-mail:
Sudski vještaci u Hrvatskoj nezadovoljni su plaćama. Kažu da ne idu u štrajk, ali da će o svom statusu izvijestiti europsku komisiju.
"Mi nećemo štrajkati jer bismo time najviše naštetili građanima, ali ako se primjereno ne riješi naš status, obratit ćemo se Europskoj komisiji jer neodrživo je kako se tretira nas sudske vještake. I to nije od jučer, traje od 1998. godine, jer nama nije ukinut krizni porez. Kad vještačimo za Državno odvjetništvo, cijena naše satnice je 19 centi niža od satnice rada studenata, koja iznosi 4.38 eura. Da ne govorimo o tome da neki vještaci godinama čekaju isplatu naknade za vještačenja", kaže Melita Bestvina, stalna sudska vještakinja i procjeniteljica i predsjednica Hrvatskog društva sudskih vještaka i procjenitelja.
Odlučila je javno istupiti i upozoriti na problem naknada sudskim vještacima, nakon što nisu dobili odgovore na pismo koje je još 31. svibnja uputila premijeru Andreju Plenkoviću, kao ni na pismo upućeno Ministarstvu pravosuđa u srpnju, nakon što su povećane plaće sudskim službenicima, pravosudnim policajcima i sucima, pa i tarife odvjetnicima, a u javnu je raspravu pušten prijedlog kojim bi se povećale naknade javnim bilježnicima.
Stalni sudski vještaci traže da se na odgovarajući način vrednuje njihov rad. Ali, prema riječima predsjednice njihove udruge, to je samo jedan u nizu problema s kojim su već upoznate i krovne organizacije sudskih vještaka u Europi.
"Kolege iz Europe čude se i ne mogu razumjeti što nam se događa. Primjerice, nama još nije ukinut tzv. krizni porez, štedi se na nama, država plaća enormne iznose za vještačenja onima koji čak i nisu sudski vještaci. Riječ je o poznatom predmetu Agrokor i Ismetu Kamalu. Dotični niti nije vještak. Predsjednik najvećeg poljskog udruženja sudskih vještaka napisao mi je da on nije vještak niti je ikad radio u KPMG-u. U našem društvu je 273 ekonomista i mogli smo formirati tim koji bi obavio to vještačenje i jamčio to svojom profesionalnošću", kaže Bestvina.
Tekst je objavljen na stranici: Index
Sudski vještaci suočavaju se s niskim naknadama koje nisu mijenjane 27 godina, što smanjuje interes za tim poslom. Iako ključni u suđenjima, mnogi odustaju zbog niske plaće, a vještaci prijete žalbom Europskoj komisiji ako se situacija ne poboljša.
opširnijeNa VIII. kongresu sudskih vještaka u Zagrebu raspravljalo se o prodaji bankarskih potraživanja, zaštiti dužnika i potrebi za zakonskim izmjenama.
opširnijePredsjednica hrvatskog društva sudskih vještaka i procjenitelja Melita Bestvina govori o izboru austrijskog vještaka za novo financijsko-knjigovodstveno vještačenje u sudskom predmetu u aferi Veliki Agrokor.
opširnijePredsjednica Hrvatskog društva sudskih vještaka i procjenitelja, komentirala je odgodu odluke o novom vještačenju u slučaju Agrokor, naglasivši zabrinutost zbog kašnjenja i zahtjeva za što bržim rješenjem.
opširnijeDok su suci i državni odvjetnici u protekla dva tjedna 'mjerama upozorenja' nastojali izboriti veće plaće i bolje radne uvjete, sudski vještaci nisu se pridružili tzv. bijelom štrajku jer ne žele, kažu, građanima nanijeti još veće štete.
opširnije